Czyszczenie laptopa

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Czyszczenie laptopa

Urządzenia elektroniczne jak telefon, laptop, myszka są najbardziej zanieczyszczonymi przedmiotami w naszym otoczeniu. Powinniśmy czyścić je z zewnątrz kilka razy dziennie, a od czasu do czasu warto też wyczyścić je porządnie. W niniejszym artykule dowiemy się, jak wyczyścić samodzielnie laptopa.

Czego użyć do czyszczenia laptopa?

Przed zabraniem się do pracy powinniśmy skompletować kilka rzeczy:

  • ściereczka z mikrofibry do wyczyszczenia ekranu i klawiatury,
  • pędzelek o cienkim włosiu do wyczyszczenia wentylatora i klawiatury,
  • patyczki higieniczne do wyczyszczenia portów, ekranu, wnętrza laptopa,
  • sprężone powietrze do wyczyszczenia układu chłodzenia i klawiatury,
  • delikatny środek czyszczący do wyczyszczenia laptopa z kurzu i poważniejszych zabrudzeń.

Czyszczenie laptopa krok po kroku

Na początku należy wyłączyć laptopa – teraz możemy zabrać się do pracy.

Ekran

Do czyszczenia ekranu używany suchej lub lekko nawilżonej ściereczki z mikrofibry. Jeśli zabrudzenie jest mocniejsze, nawilżamy ściereczkę w delikatnym środku czyszczącym i przecieramy ekran od lewej do prawej strony. Następnie osuszamy suchą ściereczką. Jeśli na ekranie zgromadził się wyłącznie kurz, możemy użyć jedynie suchej ściereczki.

Na rynku jest wiele preparatów do mycia ekranów, pamiętajmy jednak, żeby nie rozpylać sprayu bezpośrednio na sprzęt, ale właśnie na ściereczkę. Użycie specjalnego płynu pozwoli nam umyć ekran bez pozostawiania smug.

Do umycia brudu z brzegów ekranu używany nawilżonego patyczka higienicznego lub wydmuchujemy kurz przy użyciu sprężonego powietrza.

Na koniec czyścimy również otaczającą ekran ramę, używając tej samej ściereczki.

Klawiatura

Na samym początku warto odwrócić laptopa klawiaturą do dołu i delikatnie nim potrząsnąć. Pozbędziemy się okruszków i włosów. Następnie warto skorzystać ze sprężonego powietrza, kierując dyszę pod kolejne klawisze, żeby pozbyć się kurzu i mniejszych okruszków. Trzecim krokiem jest użycie pędzelka, za pomocą którego pozbędziemy się reszty brudu. Ostatnim krokiem będzie przetarcie klawiszy i touchpada ścierką nasączoną delikatnym środkiem czyszczącym.

Wentylator

W zależności od tego, jak często był czyszczony, można wyczyścić wentylator za pomocą sprężonego powietrza, kierując dyszę przez otwory wentylacyjne. Jeśli jest znacznie zabrudzony, należy rozkręcić obudowę i dopiero wtedy użyć sprężonego powietrza. Jeśli nie wiesz, czy możesz rozkręcić swój laptop, lepiej skorzystać z usług serwisowych i oddać laptopa w ręce profesjonalistów.

Obudowa zewnętrzna i porty

Ściereczka nasączona delikatnym środkiem czyszczącym idealnie sprawdzi się do wyczyszczenia obudowy zewnętrznej. Zakamarki czyścimy patyczkami higienicznymi lub pędzelkiem. Porty czyścimy za pomocą sprężonego powietrza.

Regularne czyszczenie laptopa

Niezwykle ważne jest regularne czyszczenie laptopa, dlatego że jest on naszą wizytówką, więc jeśli jest brudny i zakurzony, nie świadczy to o nas dobrze. Druga kwestia to zdecydowany spadek wydajności sprzętu przez zabrudzony układ chłodzenia.

Zdj. główne: Luca Bravo/unsplash.com

Udostępnij:
itloveri

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*