Jak wybrać laptopa gamingowego?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak wybrać laptopa gamingowego?

Pomimo tego, że komputer stacjonarny wciąż jest pierwszym wyborem, jeśli chodzi o kompletowanie zestawu gamingowego, to niekiedy trzeba zainwestować w urządzenie przenośne – laptopa do gier. W takim razie na co zwrócić uwagę?

Podstawowe wskazówki – jakie aspekty są ważne?

W kontekście wyboru odpowiedniego urządzenia ważną kwestią jest kupno dobrego procesora graficznego. Ma to duże znaczenie, ponieważ większość odpalanych gier jest zależna właśnie od GPU. Komponent dobrej jakości umożliwi rozgrywkę na wysokich ustawieniach obrazu, nawet przez kilka lat.

Należy też dobrać odpowiednią rozdzielczość i zdecydować się na produkt o szybkiej prędkości odtwarzania obrazu. W tym kontekście najszybsze są wyświetlacze pracujące z częstotliwością do 360 Hz. Obecnie, są one dostępne tylko w rozdzielczości 1920×1080 – z tego powodu ekran 4K może być wolniejszy.

Przygotowując się do zakupu laptopa gamingowego, trzeba wziąć też pod uwagę to, że w przyszłości może zaistnieć konieczność modernizacji RAM i pamięci masowej. Do urządzenia należy dokupić też dobrą klawiaturę, a także sprawdzić, ile laptop gamingowy może pracować na samej baterii, bez podłączonego zasilacza. Teraz przyjrzyjmy się najważniejszym kwestiom nieco bardziej szczegółowo.

Procesor graficzny – kluczowe aspekty

Podczas gdy niektóre gry wykorzystują procesor centralny, większość gier jest nadal związana z procesorem graficznym. Dlatego dobór właściwego komponentu jest kluczowy w kontekście zapewnienia sobie wysokiej jakości rozgrywki.

Odnośnie do laptopów gamingowych, kupujący mają do wyboru karty graficzne takie jak Nvidia GeForce GTX lub RTX. W drugim przypadku najnowsze produkty to karty z serii RTX 30, od RTX 3050 do RTX 3080 Ti. Z kolei AMD proponuje serię Radeon RX6000M dla systemów budżetowych, a także RX 6700M i 6800M dla rozwiązań premium. Topowym GPU jest RX 6850M XT.

CPU i RAM – praktyczne wskazówki

W zależności od tego, jakim budżetem dysponuje kupujący, można dostać bardzo wydajny procesor Core i7 lub CPU Intel Core i9-12900HK. W sklepach dostępne są też laptopy gamingowe z procesorami do komputerów stacjonarnych. Jednak, tak jak wspomnieliśmy wcześniej, większe znaczenie ma GPU. Najlepsze gry mogą normalnie działać nawet na procesorach Core i5.

Ważną kwestią w przypadku kupowania laptopa do gier jest też RAM. Gry będą wymagać dużej ilości pamięci. Dlatego przy dobieraniu notebooka gamingowego konieczne jest dobranie urządzenia z przestrzenią RAM większą niż 8 GB. Warto mieć na uwadze, że nawet jeśli laptop nie ma fabrycznego RAM na poziomie 16 GB, to można dobudować pamięć.

Pamięć masowa – jaki dysk wybrać?

Wybór pamięci masowej jest jednym z najczęściej poruszanych tematów w kontekście laptopów gamingowych. Zamiast decydować się na HDD lub SSD, warto wziąć oba. Nierzadko można zobaczyć w sklepach urządzenia z dyskiem SSD o pojemności 128 GB i dyskiem twardym o pojemności 1 TB, które funkcjonują w tandemie.

Większy dysk SSD przełoży się na skrócenie czasu ładowania. Dobrą decyzją będzie zakup urządzenia z dyskiem SSD 7,200 RPM. Z kolei w przypadku HDD, warto dorzucić dysk twardy o pojemności 2T lub obszerniejszej.

Rozdzielczość i wielkość ekranu

W kontekście laptopa gamingowego należy wybierać urządzenia z wyświetlaczem o rozdzielczości większej niż 1920×1080. Natomiast rozmiar ekranu powinien mieścić się w przedziale od 15 do 17 cali. W tym przypadku jest to przede wszystkim kwestia preferencji użytkownika.

Zdj. główne: Christopher Gower/unsplash.com

Udostępnij:
itloveri

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*