Obecnie w większości zawodów do pracy niezbędny jest komputer. Laptopy to bardzo wygodna opcja dla pracowników, ponieważ umożliwiają także pracę zdalną oraz zmiany pozycji podczas dnia pracy. Nie można jednak powiedzieć, że komputer stacjonarny a laptop to urządzenia z tymi samymi funkcjami. W większości wypadków PC ma dużo większą moc i pamięć od urządzenia przenośnego, dlatego przy wyborze laptopa do pracy warto zastanowić się nad jego parametrami. Sprawdź, jakie funkcje powinien mieć laptop biznesowy, aby był wygodnym i wydajnym narzędziem do pracy.
Czym na tle innych sprzętów wyróżnia się laptop biznesowy i co w ogóle oznacza to określenie? Laptop do pracy to przenośny komputer, który musi sprostać nieco innym wymaganiom i spełniać inne zadania niż urządzenie prywatne. Przeciętny użytkownik laptopa w czasie wolnym korzysta z niego do surfowania po Internecie lub grania w gry, biznesowy laptop służy jednak do zadań innych niż oglądanie filmów i przeglądanie mediów społecznościowych.
Takie urządzenie powinno być przede wszystkim solidnie wykonane, oferować możliwie jak najszersze spektrum funkcjonalności, a także zapewniać wysoką wydajność. Dobra wydolność systemu oraz szybkość i pojemność dysku są konieczne dla wielozadaniowości i obsługi specjalistycznego oprogramowania, którym musi sprostać sprzęt do pracy. Ważna jest także ergonomia takiego laptopa, by przez 8 godzin pracy zapewniał on komfort użytkowania.
Najbardziej kluczowym parametrem laptopa do pracy jest jego wydajność, za którą odpowiada w największym stopniu procesor. To właśnie procesor decyduje o tym, jakich z programów czy aplikacji będzie można korzystać bez zakłóceń na danym urządzeniu oraz jak szybko będzie się ono uruchamiać i przetwarzać polecenia.
Do prostych zadań, jak przeglądanie stron internetowych, sprawdzanie poczty czy korzystanie z edytorów tekstu, wystarczy podstawowy model procesora. Do zadań wymagających większej mocy obliczeniowej, na przykład do obróbki graficznej lub programowania, potrzebne będą z kolei mocniejsze jednostki.
Nie bez znaczenia dla funkcjonowania komputera jest także ilość pamięci RAM. W tym przypadku można przyjąć zasadę im więcej, tym lepiej, ponieważ większa ilość pamięci RAM w laptopie przekłada się na jego płynniejsze działanie, pracę na wymagających programach, a także umożliwia uruchamianie wielu aplikacji jednocześnie bez spadku płynności. Niewystarczająca ilość pamięci może prowadzić do zawieszania się laptopa i utraty niezapisanych plików, jeśli w przeglądarce internetowej otwartych jest na raz zbyt wiele kart. Maksymalna ilość pamięci RAM obsługiwana przez laptopy to 64 GB.
O możliwościach i wydajności laptopa biznesowego decydować może także, oprócz procesora i pamięci RAM, karta graficzna. Wszystkie laptopy posiadają przynajmniej jedną kartę graficzną, która jest ściśle zintegrowana z procesorem. Najbardziej wydajne modele laptopów biznesowych, przeznaczonych do pracy związanej z renderowaniem i edytowaniem grafiki oraz wideo, posiadają dodatkową, dedykowaną do tego właśnie celu, kartę graficzną. Parametry tego elementu należy dostosować do rodzaju pracy, do jakiej będzie przeznaczony laptop biznesowy, ponieważ nie wszystkie zadania wymagają najwyższej jakości karty graficznej.
Zdjęcie główne: pexels.com/karsten madsen